HISTORIA ZAKŁADU
Utworzenie w roku 1956 w Głównym Instytucie Górnictwa w Dziale Głównego Mechanika sekcji prototypów było zalążkiem powstania późniejszego Zakładu.
Zakład Budowy Urządzeń i Aparatury Naukowo–Doświadczalnej Głównego Instytutu Górnictwa jako wyodrębniona jednostka organizacyjna Instytutu na własnym rozrachunku finansowym powstał w dniu 1 lipca1966 roku na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów.
Zakład stanowił zaplecze produkcyjno-konstrukcyjne i doświadczalno-prototypowe Instytutu.
W roku 1971 przeniósł swoją siedzibę i warsztaty produkcyjne do nowej hali przy ul. Armii Czerwonej obecnie al. W. Korfantego 81
W okresie swojego funkcjonowania w oparciu o wiedzę, doświadczenie oraz we współpracy
z kadrą naukową Głównego Instytutu Górnictwa, Zakład zaprojektował oraz wykonał fizycznie kilkaset projektów maszyn, urządzeń i konstrukcji doświadczalnych oraz wyrobów finalnych
z przeznaczeniem dla branż górnictwa węglowego, górnictwa rud metali nieżelaznych, obronności, ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy.
Do osiągnięć Zakładu w skali światowej należy zaliczyć m.in.
-
Wykonanie górniczego agregatu gaśniczego (GAG) do inertyzacji powietrza i gaszenia pożarów w podziemnych wyrobiskach górniczych we współpracy z CSRG eksportowane m.in. do ChRL, RPA i USA.
-
Budowa unikalnego stanowiska do badań odrzwi obudowy chodnikowej w GIG.
-
Wykonanie oraz wdrożenie prototypów stojaków hydraulicznych zasilanych centralnie przekazanych dalej do seryjnej produkcji do przedsiębiorstw zaplecza górniczego Glinik
i Tagor. -
Zaprojektowanie i wykonanie oraz wdrożenie prototypów i pierwszych serii ścianowych obudów podporowych i podporowo-osłonowych dla potrzeb górnictwa węglowego.